{ d e n k o } JANTAR

Cześć kochani!

Miałam dzisiaj sprzątać sypialnię, ale poza lekkim odświeżeniem aranżacji na półce z perfumami, nie miałam ochoty dosłownie na nic. Chyba jako jedyna z nielicznych studentów nie przepadam za przerwami międzysemestralnymi, a to dlatego, że kompletnie nie wiem co ze sobą zrobić!

Wszelkie “domowe” zajęcia kończę około trzynastej, więc do wieczora i ewentualnych spotkań z przyjaciółmi mam mnóstwo wolnego czasu. W ciągu ostatnich czterech dni zrobiłam generalne porządki w przedpokoju, łazience i garderobie – pozostały kuchnia i pokoje i chyba jeszcze jedno mieszkanie, albo dwa (jeżeli uznam, że pomogę w sprzątaniu mieszkania u babci). Lol. Porządkując łazienkę, natknęłam się na pustą buteleczkę po wcierce Jantar. I chociaż pisałam o niej w artykule zbiorczym dawno, dawno temu (w 2014) to nigdy nie było okazji, żeby poświęcić jej oddzielny wpis. Najwyższy czas to zmienić!

Według producenta wcierka przyspiesza porost włosów, dotlenia cebulki, regeneruje i pogrubia włosy, chroniąc je przed szkodliwymi promieniami UV. Na recepturę Jantaru składają się: woda, glikol propylenowy, glukoza, ekstrakt z bursztynu, ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z jasnoty białej, wyciąg z arniki górskiej, ekstrakt z rumianku, ekstrakt z łopianu, ekstrakt z nagietka, ekstrakt z sosny, ekstrakt z rozmarynu, ekstrakt z szałwii, ekstrakt z rukwii wodnej, ekstrakt z cytryny, arginina, biotyna, cynk, tyrozyna, niacynamid, żeń-szeń, proteiny soi, pantotenian wapnia, polimer, pochodna arnityny, silikon, glukozamina, pantenol, emolinet, witamina E, emolient, pochodna wit. A, emulgator, silikon, cynk, kopolimer, regulator pH, konserwant, konserwant, substancje zapachowe.

Wszystko fajnie, ale z czym to się je? 

Glikol propylenowy zmiękcza i nawilża suche włosy, a w tym konkretnym produkcie, dodatkowo skutecznie ułatwia przenikanie substancji wzmacniających cebulki i pogrubiających łodygę włosa.

Glukoza – jest to składnik, który w kosmetyce znajduje zastosowanie jako składnik preparatów nawilżających do skóry. Glukoza pomimo słabych właściwości higroskopijnych efektywnie ogranicza dyfuzję i odparowywanie wody. Wykorzystywana jest również do pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną włókna włosowego, nawilża je, zapobiega rozdwajaniu końcówek. Działa ochronnie, wzmacniająco, zmniejsza wypadanie włosów, nadaje połysk.

Bursztyn dogłębnie wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz pomaga zwalczyć problem przetłuszczających się włosów.

Ekstrakt z bluszczu zapobiega nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych i działa oczyszczająco na pory skóry. A przy tym reguluje pracę gruczołów łojowych i przywraca równowagę skórze głowy.

Ekstrakt z jasnoty białej działa przeciwzapalnie.

Wyciąg z arniki górskiej, podobnie jak poprzedni ekstrakt również działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. U niektórych osób Arnika może wywoływać uczulenia, dlatego też przed użyciem zaleca się wykonanie testu. W tym celu nakładamy niewielką ilość nierozcieńczonego ekstraktu na wewnętrzną stronę przedramienia i obserwujemy przez 24 godziny. Swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie może być oznaką uczulenia.

Ekstrakt z rumianku zawiera flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne i polisacharydy, kwasy organiczne, sole mineralne, śluzy. Flawonoidy posiadają działanie przeciwzapalne, udrażniające, przeciwsłoneczne oraz antyrodnikowe, chroniąc tym samym naturalny system obronny organizmu przed utlenianiem. Olejki eteryczne natomiast działają przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciw wrzodowo, jak również przeciwdziałają podrażnieniom słonecznym. Rumianek jest pomocny w przypadku: podrażnień, zranień, owrzodzeń oraz wyprysków skóry i błon śluzowych. Działa: łagodząco i kojąco na podrażnioną oraz opuchniętą skórę, wygładza skórę, rozjaśnia włosy. Pobudza: procesy odnowy naskórka. Polecany głównie do skóry delikatnej i podrażnionej. Sprawdza się jako składnik regenerujący do włosów jasnych, leczenia problemów skóry głowy (wysypki, świąd) .

Ekstrakt z łopianu słynie ze swoich funkcji regenerujących włosy i skórę głowy. Wzmacnia je, zapobiega ich wypadaniu, a ponadto koi skórę głowy i ma działanie przeciwłupieżowe. Ekstrakt z korzenia łopianu odżywia włosy suche, bez połysku i skłonne do wypadania.

Ekstrakt z nagietka gwarantuje nawilżenie, nabłyszczenie i zwiększenie elastyczności włosów. Wzmacnia cebulki włosowe, odżywia je i stymuluje wzrost nowych włosów. Zwalcza łupież i reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi podrażnienia, świąd, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega rozwojowi zapalenia skóry. Ponadto wzmacnia naczynia włosowate skóry głowy i neutralizuje wolne rodniki. Zawiera magnez, mangan i witaminę C.

Ekstrakt z sosny polepsza mikrokrążenie, wzmacnia naczynia włosowate skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Ekstrakt z rozmarynu działa przeciwłupieżowo, łagodząco, wzmacniając cebulki włosów, tym samym zapobiegając wypadaniu oraz stymulując włosy do wzrostu, dodatkowo chroni samo włókno włosa przed niszczeniem i płowieniem oraz nadaje mu blasku i gładkości.

Ekstrakt z szałwii jest silnym antyseptykiem, działa ściągająco, przyspiesza odbudowę nabłonka śluzówki.

Ekstrakt z rukwii wodnej to przede wszystkim przeciwutleniacz, który nawilża, zmiękcza i kondycjonuje skórę i włosy. Chroni kolor, zapobiega wypadaniu włosów, odpręża skórę głowy.

Ekstrakt z cytryny hamuje łojotok i działa odświeżająco na skórę głowy. Zapewnia włosom piękny połysk i miękkość, działa na włosy wzmacniająco i zapobiega ich wypadaniu. Włosy stają się mocniejsze i bardziej gęste. Ekstrakt z owocu cytryny zawiera: olejki lotne, witaminy A, E, B1, B2, B3, B6, C, P (rutyna), potas, sód, magnez, wapń, fosfor, żelazo, jod.

Arginina wpływa na przyspieszenie procesów gojenia podrażnionego / chorego naskórka. Występuje zwykle w produktach do skóry suchej, podrażnionej, atopowej, a także w środkach potęgujących wzrost i wzmocnienie włosów.  Oddziałuje bezpośrednio na korzeń włosa, często znajdując zastosowanie w kosmetykach przeciwdziałających łysieniu. Główne właściwości argininy: pobudza syntezę kolagenu, dodaje włosom objętości i puszystości, wzmacnia włosy wypadające, pobudza cebulki włosów do wzrostu, wzmaga przyswajanie składników odżywczych zawartych w kosmetyku (wcierki, szampony), działa rozgrzewająco, zwiększa dopływ krwi do naczyń krwionośnych, łagodzi podrażnienia, działa nawilżająco, zapobiega elektryzowaniu włosów, poprawia jędrność i elastyczność włosów, normalizuje pracę skóry głowy, regeneruje i wygładza skórę, wykazuje właściwości bakteriostatyczne, w wysokich stężeniach działa jak peeling.

Biotyna poprzez krew zasila macierz włosa w biodostępną siarkę. To właśnie macierz ma za zadanie spojenie łodygi włosa na całej jego długości. Wiązania siarkowe są zaś wchłanianie w masę keratynową. Witamina H pełni funkcję regulacyjną, jeśli chodzi o metabolizm skóry głowy, dlatego pozytywnie wpływa na ich korzenie oraz wzrost łodygi włosa. Gdy w ciele biotyny jest zbyt mało, pojawia się nadmierne wypadanie włosów, łojotok oraz łupież.

Cynk – włos powstaje dzięki aminokwasom; cynk jest rodzajem „katalizatora” i „kontrolera”, ponieważ kontroluje on metabolizm aminokwasów, czyli wpływa bezpośrednio na tworzenie się keratyny, wpływa również na wchłanianie witaminy A, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Oprócz tego cynk pełni jeszcze jedną ważną funkcję: chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, a także odmładza układ immunologiczny. Sprawia, że zostaje pobudzona do pracy grasica, a to ona sprawia, że wytwarzane są substancje stymulujące namnażanie się komórek T, które wpływają na odporność.

Tyrozyna – jest substratem do powstania bardzo ważnej dla skóry głowy i włosów substancji: melaniny, która jest barwnikiem włosów. Tyrozyna jest aminokwasem, który organizm może wytworzyć sam jednak ilość ta może być niewystarczająca, ponieważ jest on jednym z głównych aminokwasów budujących organizm. Uzupełnić go można w łatwy sposób – znajduje się w mięsie głównie drobiu, rybach, indyku. Tyrozyna znajduje się w produktach mlecznych jak również w fasoli, migdałach, pestkach z dyni, awokado i sezamie.

Niacynamid – witamina B3. Poprawa kondycję włosów, ogranicza ich nadmierne wypadanie, pomocna przy zwalczaniu łupieżu.

Żeń-szeń – wykazuje właściwości przyspieszające wzrost włosów. Działanie to powiązane jest z poprawą ukrwienia skóry głowy, która wykazuje większe tendencje do odżywienia włosów.

Proteiny soi – ich główną rolą jest absorpcja wody oraz wilgoci w miejscu użycia preparatu (naskórek, włosy) oraz zmiękczanie i wygładzenie suchych partii ciała. Substancja działa wybitnie antystatycznie, zmniejszając puszenie, elektryzowanie i suchość włosów. Proteiny sojowe wykazują też właściwości pogrubiające włosy, wzmacniając osłabione cebulki oraz dodają fryzurze połysku.

Pantotenian wapnia – Witamina B5. bierze udział w regeneracji skóry, wzroście włosów, przyspiesza gojenie się ran. Zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów.

Pantenol – wiąże wodę poprzez keratynę w strukturze włosa. Odgrywa bardzo ważną rolę podczas podziałów komórek macierzystych włosa. Pobudza keratynocyty. Kondycjonuje włosy poprzez wbudowywanie się w ich strukturę, pogrubia je oraz nawilża. Dodaje włosom objętości. Stosowanie Prowitaminy B5 powoduje, że włosy nabierają blasku. Pantenol jest pomocny przy rozczesywaniu włosów, ponieważ poprawia ich nawilżenie, tworząc film ochronny otaczający włos oraz penetrując w jego głąb. Chroni włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi co zmniejsza liczbę rozdwojonych końcówek.

Witamina E – wzmacnia i nawilża włosy, przywracając im blask.

Witamina A – czyli tzw retinol, wzmacnia łodygi oraz wpływa na metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą także zrogowaciałe komórki macierzy. Jego niedobór objawia się wzmożoną suchością włosów, ich kruchością, łamliwością. Dłuższe niedobory warunkują zatrzymanie wzrostu i powodują wypadanie włosów. Witaminy A znajdują się w źródłach, takich jak: wątróbka, jaja, tłuste mięso, mleko, sery, masło, pomidory, papryka, marchew, zielone warzywa.

Jak widać, Jantar ma naprawdę bogaty i interesujący skład. I chociaż z chęcią bym do niego wróciła, na razie (w trakcie kuracji izotretynoiną), muszę z tego pomysłu zrezygnować. Izo jest pochodną syntetyczną witaminy A o bardzo silnym działaniu. Zastosowanie witaminy A jednocześnie z izotretynoiną stanowi ryzyko przedawkowania i wystąpienia objawów niepożądanych. A jak wszyscy wiemy, hiperwitaminoza i jej skutki nie należą do najprzyjemniejszych…

Stosowaliście Jantar? Jakie są Wasze odczucia odnośnie tej wcierki?