Zdaje się, że pobiłam rekord Guinnessa w długości tytułu posta. Zdaje się, że odkryłam coś, co z założenia ułatwi życie włosomaniaczkom. Zdaje się, że korzystanie z dobroczynnych właściwości kozieradki już raz na zawsze przestanie być rosołową gehenną, a wszystko za sprawą…
Czterech kropli grejpfrutowego dowolnego naturalnego olejku eterycznego na 1/3 szklanki wywaru kozieradki. I tyle? Tak tyle. Sama byłam w szoku, ponieważ zamawiałam 12 ml buteleczkę z przekonaniem, że nawet sto mililitrów tego cuda nie pomoże w zwalczeniu rosołowego odoru, do którego z czasem w sumie się przyzwyczaiłam. Do słoiczka z kozieradką wkraplałam pojedyncze krople do momentu, aż znienawidzony przez rzesze włosomaniaczek rosołowy zapach został w pełni zastąpiony przez cudowną, grejpfrutową woń. A skoro o grejpfrutowym olejku mowa, pora na wykład.
W porównaniu z innymi olejkami eterycznymi i pielęgnacyjnymi, wykorzystywanymi w przemyśle kosmetycznym, olejek grejpfrutowy zasługuje na szczególną uwagę. Wyróżnia się nie tylko orzeźwiającym, egzotycznym zapachem, ale również nieocenionym działaniem na skórę ciała i twarzy. Jest kopalnią odmładzających antyoksydantów, jak witamina C, czy bioflawonoidy. Olejek grejpfrutowy posiada niezwykłe zdolności pielęgnacyjne oraz lecznicze. Posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, likwiduje bóle i sztywności mięśni, bóle głowy, nerwobóle oraz zmęczenie, poprawia krążenie krwi i limfy, obniża stężenie cholesterolu we krwi, rozgrzewa, usprawnia pracę serca. Stosowany doustnie działa odprężająco, odwadniająco, wykrztuśnie, przeciwdepresyjnie. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy pobudzając wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, zapobiega zaparciom oraz wzdęciom, reguluje apetyt, poprawia przemianę materii. Zalecany jest przez dietetyków przy zaburzeniach w odżywianiu oraz problemami z otyłością. Szczególnie poleca się olejek grejpfrutowy do pielęgnacji cer tłustych, trądzikowych, które wymagają oczyszczenia. Hamuje wydzielanie łoju (przyczynia się do przedłużenia świeżości skóry głowy, pozytywnie działa na włosy przetłuszczające się ponieważ reguluje pracę gruczołów skóry głowy), zmniejsza stany zapalne, wygładza skórę, odświeża, zapobiega zaburzeniom rogowacenia mieszków włosowych oraz zaskórnikom, oczyszcza pory skórne i likwiduje plamy.
Cera, po systematycznym zastosowaniu olejku, rozświetla się i zyskuje blasku. Nie należy jednak stosować go przed ekspozycją na słońce, ponieważ wykazuje właściwości fototoksyczne – zwiększa wrażliwość skóry, co może prowadzić do podrażnień, a nawet oparzenia. Olejek grejpfrutowy spowalnia procesy starzenia oraz degeneracji, bowiem wymiata wolne rodniki. Olejek grejpfrutowy wykorzystywany jest również w leczeniu ukąszeń owadów i opryszczce, a także pomaga w leczeniu łuszczycy. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjnie, pomaga pozbyć się toksyn, odtruwa i oczyszcza organizm. Dzięki swoim uspokajającym właściwościom poprawia nastrój, pomaga w depresji, stanach lekowych, bezsenności czy wyczerpaniu nerwowym. Łagodzi uporczywe bóle migrenowe. Olejek grejpfrutowy ma silne działanie na cellulit. Pomaga w walce z „pomarańczową skórką”. Poza tym zapobiega rozstępom w czasie ciąży i świetnie ujędrnia skórę. Przyczynia się do aktywacji metabolizmu komórek tkanki tłuszczowej, co sprawia, iż wpływa na modelowanie sylwetki.
Olejek grejpfrutowy słynie ze swojego zbawiennego działania na skórę, dlatego jest składnikiem licznych mieszanek oraz olejków do masażu. Jego świeży, przyjemnie słodki i cierpki aromat ma działanie łagodzące stres, zmniejszające napięcie nerwowe i dodające energii po wykorzystaniu w zabiegu. Bywa składnikiem wielu mieszanek aromaterapeutycznych do kąpieli leczniczych, kominków i kompresów.
Przy każdym zastosowaniu musi być jednak rozcieńczany. Nie można nakładać olejku bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej. Jest stosowany w kosmetykach do cer tłustych, trądzikowych, zanieczyszczonych. Preparaty bogate w olejek grejpfrutowy zwężają pory, wygładzają skórę oraz łagodzą stany zapalne. Można samemu wzmocnić olejkiem działanie kremów, toników, balsamów i szamponów przez dodanie trzech do pięciu kropel olejku na dziesięć mililitrów preparatu. Zaleca się go również w przypadku opryszczki. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym znakomicie nadaje się do odświeżania oraz oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, polecany jest w terapiach odwykowych. Olejek grejpfrutowy wykazuje wielokierunkowe działanie swoim zapachem, ma wpływ na stan psychiczny, a dzięki zawartości wielu licznych substancji aktywnych, świetnie nadaje się jako dodatek do preparatów kosmetycznych.
Reasumując, w połączeniu z wcierką z kozieradki, olejek grejpfrutowy pozytywnie wpłynie na stan skóry głowy i ogólnie stan głowy. Przy obniżonym samopoczuciu, zwłaszcza zimą, naprawdę warto sięgnąć po tego typu wspomagacze. Nic nie poprawia humoru bardziej niż zapach cytrusa, no chyba, że jesteś alergikiem / masz astmę i musisz uważać na intensywne aromaty. Wszystkim zdrowym włosomaniaczkom gorąco polecam ten trik. Ja sama korzystam z dobrodziejstw olejków eterycznych marki Naturalne Aromaty prosto z Wieliczki!
Buziaki.